archiwum

Analityka 1/2021

Ten numer „Analityki” jest nietypowy z dwóch względów. Wychodzi w centrum pandemii covidowej, choć rok temu wydawało się, że będziemy już ją mieli za sobą. Pandemia w widoczny sposób odbiła się na „Analityce”. Brak jest praktycznie sprawozdań z konferencji, sympozjów i innych spotkań, które wcześniej stanowiły ważną część czasopisma.

Analityka 4/2020

Tym numerem kończymy ten niezwykle trudny rok. Chciałoby się o nim zapomnieć i jak najszybciej powrócić do normalności. Wydawnictwu udało się przeżyć, a „Analityka”ukazywała się regularnie, zgodnie z harmonogramem. Stało się tak dzięki wysiłkowi i kreatywności całego Zespołu, za co chciałbym w tym miejscu gorąco podziękować. Podziękowania należą się również autorom, którzy w pandemicznym okresie znaleźli czas i chęci, aby podzielić się z czytelnikami „Analityki” swoimi przemyśleniami, uwagami czy osiągni...

Analityka 3/2020

Oddając w Państwa ręce poprzedni numer „Analityki”, miałem nadzieję, że jesienny będzie już bardziej optymistyczny. Epidemia jednak nie odpuszcza i coraz bardziej przyzwyczajamy się do pracy zdalnej i spotkań internetowych, czekając na spodziewaną drugą falę koronawirusa. Nie poddajemy się jednak i kolejną „Analitykę” oddajemy w Państwa ręce.

Analityka 2/2020

Ten numer „Analityki” jest inny od wcześniejszych edycji, powstawał bowiem w czasie wybuchu pandemii koronawirusa. Pracując zdalnie, staraliśmy się stworzyć numer, który nie odbiegałby zawartością od numerów poprzednich. W pierwszym artykule omawiającym bioanalitykę mikroorganizmów z różnych matryc biologicznych możemy przeczytać również o nowo odkrytym wirusie SARS-CoV-2 należącym do grupy koronawirusów.

Analityka 1/2020

Przygotowując się do napisania artykułu wstępnego, otwierającego trzecie dziesięciolecie czasopisma, sięgnąłem do pierwszej „Analityki” (nr 1/2000). Proponując wtedy całkiem nowe czasopismo, byliśmy pełni obaw i wątpliwości, czy zaproponowana formuła zyska uznanie i osiągniemy zakładane cele. Teraz już wiemy, że zaakceptowaliście Państwo „Analitykę” i że spełnia ona pożyteczną rolę w środowisku chemików analityków...

Analityka 4/2019

Numer „Analityki”, który trzymacie Państwo w rękach, jest numerem szczególnym. Nie tylko z tej racji, że zamyka kolejny rok kalendarzowy i niedługo święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Numer ten jest wyjątkowy, ponieważ zamyka dwudziestolecie wydawania „Analityki”

Analityka 3/2019

Po wakacjach spotykamy się znów wszyscy na stanowiskach pracy, w laboratoriach, uczelniach i instytutach. W ten rytm wpisuje się również „Analityka”, której trzeci numer czeka na prenumeratorów w ich miejscach pracy od końca sierpnia. Część z Państwa liczy, że dostanie najnowszy numerczasopisma na jakiejś wrześniowej konferencji, której jesteśmy patronem medialnym. Nie będziemy jednak z „Analityką” na wszystkich, dlategonamawiałbym do prenumeraty „Analityki”, bo nie każdy numer czasopismabędzie mo...

Analityka 2/2019

Pierwsze tegoroczne konferencje i targi EuroLab za nami, można więc uznać, że sezon spotkań chemików analityków został otwarty. Zapraszam do działu „Konferencje, sprawozdania”, w którym zamieściliśmy relacje z pierwszych spotkań w Poznaniu i Toruniu, oraz do działu „Wydarzenia” na obszerne sprawozdanie z targów. To już XXI edycja tej imprezy o tyle unikalnej, że gromadzi nie tylko sprzedawców aparatury i sprzętu laboratoryjnego, lecz również liczne placówki akademickie oraz instytuty i organizacje naukow...

Analityka 1/2019

Nowy rok rozpoczynamy z niekłamaną dumą. W pierwszym numerze „Analityki” przedstawiamy bowiem wywiad z sir J. Fraserem Stoddartem, laureatem Nagrody Nobla z 2016 roku w dziedzinie chemii. Udzielił gonaszej wysłanniczce w trakcie konferencji „Ciekawość 2018” (Curious 2018 – Future Insight) w Darmstadt w lipcu ubiegłego roku. „Analityka” była jedynym czasopismem z Polski uczestniczącym w tym spotkaniu. 

Analityka 4/2018

Obecny numer czasopisma, ostatni w tym roku, chciałbym rozpocząć nie jak zwykle – od podsumowania minionego roku. Zamykając tym numerem „Analityki” na pewno niełatwy, ale i niepozbawiony nadziei i sukcesów rok, chciałbym złożyć wszystkim najszczersze życzenia zdrowia, pomyślności i wzajemnego zrozumienia z okazji świąt Bożego Narodzenia, a na Nowy Rok życzę sukcesów i realizacji marzeń – zarówno tych analitycznych, jak i osobistych.

Analityka 3/2018

Rok temu, w trzecim numerze „Analityki” zamieściliśmy pierwszy anons o Jubileuszowej X Polskiej Konferencji Chemii Analitycznej, która pod hasłem „Od chemii wszystko się zaczyna” miała odbyć się w Lublinie. Czas biegnie szybko i w tym numerze możecie Państwo przeczytać pierwsze sprawozdanie z tej najważniejszej dla chemików analityków konferencji. Na głębsze podsumowania przyjdzie czas. 

Analityka 2/2018

Jak zwykle z drugim numerem „Analityki” spotkacie się Państwo na wielu wiosennych konferencjach i sympozjach. Tradycyjnie drugi numer „Analityki”, prosto z drukarni, pojawi się na XXIV już konferencji w Ślesinie, a później na kolejnych spotkaniach, których anonse drukujemy w czasopiśmie. 

Analityka 1/2018

Przybywa nam dnia, a z nim wraca chęć do życia i działania. W tym pozytywnym momencie przekazuję w Państwa ręce pierwszy w tym roku numer „Analityki”. Tradycyjnie jest obszerny. Zawiera szereg artykułów i liczne sprawozdania z konferencji, które miały miejsce w drugiej połowie ubiegłego roku. 

Analityka 4/2017

Oddając w Państwa ręce ostatni w tym roku numer „Analityki”, zapraszam do lektury bardzo zróżnicowanych tematycznie artykułów w głównej części czasopisma. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na tę część „Analityki”, która przedstawia historię. Po przedstawieniu w dwóch kolejnych numerach „Analityki” (nr 1 i 2/2017 r.) historii i osiągnięć Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku, tym razem piszemy o Katedrze Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. ...

Analityka 3/2017

Trzeci numer „Analityki” ukazuje się – jak zwykle – w okresie wrześniowej kumulacji konferencji i sympozjów. Zachęcając do zapoznania się z artykułami w pierwszej części „Analityki”, chciałbym tym razem zwrócić Państwa uwagę na dwie ważne dla środowiska chemików analityków sprawy.